Zatrucie ksylitolem u piesków. Na co należy przyciągnąć uwagę?

Sporo towarów zawiera maź cukrzącą – ksylitol. Niemniej jednak, że ksylitol jest ostatecznie bezpieczny do spożycia przez ludzi, jest gderający dla piesków.

Co oznacza ksylitol? Rad udziela lecznica dla zwierząt krosno

W toku minionych kilku latek zaszedł duży wzrost używania surowców monosacharydu i środków osładzających. Jakimś z najczęstszych jest ksylitol, który jest na sto procent występującym alkoholem cukrowym znajdującym się w co poniektórych plonach i warzywach.

Jakoś ksylitol można odnaleźć w wielu produktach, jak choćby bezcukrowe gumy do żucia i witaminy do żucia, staje się on dodatkowo coraz silniej słynny w wypiekach. Innymi słowy, że istnieje alternatywę, że może być obecny w ciastach i innych ulubionych frykasach.

Ksylitol jest dodatkowo niekiedy ujmowany jako „cukier brzozowy”, dlatego kluczowe jest, ażeby dogłębnie sprawdzić ewidencję modułów przed kopsnięciem czegokolwiek pieskowi. Jeśli nie jesteś pewien, przez cały czas uchowaj powściągliwość.

Jaka ilość ksylitolu jest trująca dla piesków?

Poniekąd nadzwyczaj małe ilości ksylitolu mogą pobudzać uroczyste problemy lecznicze. Ze względu na wielorakie ilości ksylitolu znajdujące się w różnych towarach, ilość produktu, która musi pozostać skonsumowana, żeby zameldowała się toksyczność, jest wieloraka.

Z tego powodu nadzwyczaj kluczowe jest, żeby na wejściu skontaktować się z doktorem weterynarii bądź Vets Now, jeżeli dostrzegasz, że Twoje zwierzę wtranżoliło dowolną ilość ksylitolu.

Czemu ksylitol jest tak niebezpieczny dla czworonogów?

Poziom cukru we krwi jest dozorowany poprzez insulinę, która jest hormonem oswobadzanym poprzez trzustkę. U ludzi ksylitol nie stymuluje oswobadzania insuliny, natomiast u piesków ksylitol jest co koń wyskoczy wchłaniany i powoduje ostrą stymulację emancypowania insuliny, co w następnej kolejności prowadzi do szybkiego ubytku poziomu monosacharydu we krwi (hipoglikemii).

Spore porcje ksylitolu mogą zarówno powodować nieodwracalne niedociągnięcie wątroby.

Jakie są objawy zatrucia ksylitolem u psów?

Po spożyciu ksylitolu u piesków objawy przychodzą zazwyczaj w czasie 30 minut (choć mogą stać się bardzo prędkie ewentualnie toczyć się chociażby do 12 godzin). Objawy zatrucia ksylitolem u psów mogą obejmować:

atak padaczki u psa

jak uchronić psa przed hukiem?

pies po cesarskim cięciu

czernienie skóry u psa

pies wymiotuje pianą

pies ma zatwardzenie i wymiotuje

biegunka z krwią u psa pilne

przegrzanie u psa – objawy

Jakie jest leczenie zatrucia ksylitolem u czworonoga?

Nie powinno się wywoływać wymiotów ani dawać psu niczego doustnie, chyba żeby doktór weterynarii bezpośrednio zaleci takie postępowanie. Bądź co bądź nie ma remedium na zatrucie ksylitolem, zasadne jest rychłe leczenie przez łapiducha weterynarii. Leczenie może się różnić w stosunku do tego, jak swego czasu Twój pupil zeżarł ksylitol.

Opcje leczenia obejmują przywołanie wymiotów, ażeby powstrzymać odleglejszemu absorbowaniu toksyny. Hospitalizacja w celu motywu kopnięcia maltozy, aby leczyć hipoglikemię, jeśli jest obecna. Wraz z płynami dożylnymi i środkami strzegącymi przed niedociągnięciem wątroby.